2017-11-10

NAKSAM Müdürü Doç. Dr. Gülen Özdemir, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr.Fatma Betül Sayan Kaya’nın Davetiyle Düzenlenen İstişare Toplantısına Katıldı 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, "Şiddet, asla kabul edilemez bir insanlık suçudur. Sadece Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak değil, aynı zamanda bir kadın ve bir anne olarak şiddetle mücadelede, her zaman sıfır tolerans ilkesiyle yaklaştığımızın altını çiziyorum" dedi.

Bakan Kaya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile üniversitelerin Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezleri (KASAUM) arasında düzenlenen istişare toplantısına katıldı.

Kadının güçlendirilmesi ve hemen her alanda daha etkin olması adına son 15 yılda anayasal ve yasal düzenlemeler gerçekleştirildiğini hatırlatan Bakan Kaya, Bakanlık olarak yürüttükleri çalışmalara, üniversiteleri ve özellikle KASAUM'ları dahil etmeye önem verdiklerini aktardı.

Son 15 yılda yapılan anayasal ve yasal düzenlemelerle önemli kazanımlar elde edildiğini anlatan Bakan Kaya, İstanbul Sözleşmesi olarak da bilinen Avrupa Sözleşmesine uyumlu hazırlanan 6284 sayılı "Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun"un 2012 yılında hayata geçirildiğini anımsattı.

Kanun uyarınca, şiddetle mücadelede gereken ikincil mevzuat düzenlemelerin de yürürlüğe girdiğine dikkati çeken Bakan Kaya, "Elbette yasal mevzuat altyapısının hazırlanması önemli ama tek başına yeterli değildir. Asıl bunların, hayata geçirilmesi ve uygulamaya yansımasıyla anlam kazanıyor düzenlemeler. Bunun için, ilgili kamu kurumlarının yanında, yerel yönetimler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere ilgili tüm paydaşların da bir araya gelmeleri ve sorumluluk üstlenmeleri gerekiyor" diye konuştu.

- "İki yeni eylem planının daha hazırlıklarını başlattık"

Bakanlık olarak 2016 sonunda yürürlüğe konulan, 2016-2020 yıllarını kapsayan "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 3.Ulusal Eylem Planı"nı ilgili kurum ve kuruluşlarla güçlü bir iş birliği içerisinde uyguladıklarını belirten Bakan Kaya, bakanlık olarak, iki yeni eylem planının daha hazırlıklarını başlattıklarını dile getirdi.

Bakan Kaya, "Bunlardan biri, kadınların hak, fırsat ve imkanlara tam erişimlerinin sağlanması; ekonomik, sosyal, siyasal yaşama katılımlarının güçlendirilmesi kapsamında 2018-2023 yılları itibarıyla uygulanacak olan 'Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı'. Yine aynı dönemi kapsayacak 'Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem Planı' hazırlıkları da devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Üç temel eksende eylem planlarının hayata geçirilmesiyle, kadının güçlenmesi, kadına yönelik şiddetle mücadele ile erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadelede önemli gelişmeler sağlanacağının altını çizen Bakan Kaya, akademik camianın ve bilim insanlarının ilgisine ve güçlü desteğine ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Bakan Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şiddet, asla kabul edilemez bir insanlık suçudur. Sadece Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak değil, aynı zamanda bir kadın ve bir anne olarak şiddetle mücadelede, her zaman sıfır tolerans ilkesiyle yaklaştığımızın altını çiziyorum. Bu vesileyle, medeniyet ve inanç değerlerimizde kaynağı bulunmayan bazı münferit görüşlere dayanarak gündeme taşınan tartışmaları da anlamsız ve faydasız buluyorum. Bizim medeniyetimiz ve inanç değerlerimizde şiddetin yeri yok ve kadına yönelik şiddet asla mazur gösterilemez. Kadına şiddet, aynı zamanda sadece belirli bir kesimin duyarlı olduğu ve mücadele alanı gördüğü bir alan değildir. Kadına yönelik şiddetle tüm toplum kesimleri el ele mücadele edersek başarılı olabileceğimize inanıyoruz. Çünkü bu toplumsal bir mesele ve toplumun her kesimini ilgilendiren bir mesele. Hepimize ayrı ayrı görevler düşmekte."

- "ŞÖNİM ile 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyoruz"

Bakanlığın şiddetin önlenmesi, koruyucu ve önleyici tedbir kararlarının etkin olarak uygulanması alanında Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM) ile 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet verildiğini ifade eden Bakan Kaya, 68 ilde Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi bulunduğunu ve bugüne kadar yaklaşık 190 bin kişiye hizmet verildiğini bildirdi.

Bakan Kaya, yakın zaman içinde ŞÖNİM'leri tüm illerde yaygınlaştırmayı hedefledikleri bilgisini vererek, kadın konukevi sayısını ve kapasiteyi arttırdıklarını vurguladı. Bakanlığın 2002'de 8 kadın konukevinde 170 kişilik kapasiteyle hizmet verdiğini, bugün bakanlık çatısı altında 102 kadın konukevinde toplam 2 bin 667 kapasiteye ulaşıldığını dile getiren Bakan Kaya, nüfusu 100 bin üstünde olan belediyelere kadın konukevi açmaları mecburiyeti getirerek yerel yönetimleri bu alandaki çalışmalara katkı sağlamaya teşvik ettiklerini belirtti. Bakan Kaya, bu çerçevede, belediyeler tarafından da 33 konukevinin hizmete açıldığını söyledi.

Bakan Kaya, belediyeler ve diğer kuruluşların açtıkları kadın konukevleriyle bugün 137 konukevinde 3 bin 444 kapasiteyle şiddet mağduru kadınlara ve çocuklarına hizmet verildiğini anlattı.

- "Pilot uygulamayı 2 ilden 6 ile çıkardık"

"Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde hizmet birimleri kadar önemli bir başka husus, bazı durumlarda mağdurların özel tedbirlerle korunmasıdır" diyen Bakan Kaya, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu doğrultuda, Teknik Yöntemlerle Takip Sistemlerinin Kullanılmasına Yönelik Pilot Uygulama başlattık. Can güvenliği riski yüksek vakalarda mağdur ile şiddet uygulayanın birlikte takip edildiği elektronik izleme sistemiyle 7/24 kesintisiz izleme gerçekleştirilmekte, ihlal olması durumunda ilgili kolluk biriminin anında müdahalesiyle, mağdurun korunmasını sağlanmaktadır. Bu konudaki uygulamamız çok başarılı ama sayı olarak yeterli bulduğumu söyleyemem. Pilot uygulamamızı 2 ilden 6 ile çıkardık. 30 Haziran 2017'den itibaren Ankara, İzmir, İstanbul, Bursa, Gaziantep ve Antalya illerinde hayata geçirmiş bulunuyoruz. Teknik takip sistemiyle takibin de sayısal olarak da artırılmasına yönelik Adalet Bakanlığıyla çalışmalarımızı başlattık."

Kadın istihdamının artırılması ve kadın girişimciliğinin desteklenmesinin öncelikli çalışma konuları arasında olduğunu vurgulayan Bakan Kaya, 2005'te yüzde 22,7 olan kadının işgücüne katılım oranının 2017 Haziran ayı itibarıyla yüzde 34,1'e yükseldiğini aktardı.

Bunu yeterli bulmadıklarını ifade eden Bakan Kaya, "2023 hedeflerimiz arasında kadınlarımızın iş gücüne katılım oranını yüzde 41'e çıkarmak var. Bu yolda da emin adımlarla ilerliyoruz. 2023'te iş gücüne katılım oranını yüzde 41'in daha da üstüne çıkaracağız" dedi.

Bakanlık olarak, kadının statüsünün güçlendirilmesi, kadın-erkek fırsat eşitliğinin sağlanması ayrıca kadına yönelik şiddetin önlenmesi için çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceklerinin altını çizen Bakan Kaya, istişare toplantısının hayırlı olmasını diledi.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.