2016-04-27

Kadınla Geleceğe Sempozyumu düzenlendiÜniversitemiz Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (NAKSAM) tarafından "Kadınla Geleceğe Sempozyumu" düzenlendi.

Üniversitemiz Rektörlük Konferans Salonu'nda düzenlenen sempozyuma Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Yılmaz, personel, öğrenciler ile Tekirdağlı kadınlar katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan NAKSAM Müdürü Doç. Dr. Gülen Özdemir, "Bu gün gerçekleştirilecek olan üç oturumda "Kırsalda Kadın", "Gençlerin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Bakışı" ve "Kadın ve Sağlık" konuları ele alınacak. Sempozyumun başarılı geçmesini diliyor, emeği geçenleri tebrik ediyorum." dedi.

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr.  İsmail Yılmaz ise konuşmasında Kadınların  sosyal yaşama katılmasının o ülkenin gelişmişlik seviyesini belirlemede önemli bir kıstas olduğunu belirterek, "Birkaç yıl önce kurulmuş olan NAKSAM gerçekleştirdiği çalışmalar ile kendinden söz ettiren Merkezlerimiz arasında bulunuyor. Bilgi paylaştıkça çoğalıyor. Sempozyumun verimli geçmesini diliyorum." sözlerine yer verdi.

Açılış konuşmalarının ardından "Kırsalda Kadın" konusu ele alındığı ilk oturum Prof. Dr. Nurettin Yıldırak'ın başkanlığında başladı.

Ankara Üniversitesi Öğretim  Üyesi Prof. Dr. Bülent Gülçubuk "Tarımın ve Kırsalın Görünmeyen Gerçeği: Kadınlarımız" konulu sunumunu gerçekleştirdi. Gülçubuk, kırsal aladaki kadınların sorunlarının çözümüne yönelik yapılabilecekleri sıralayarak kadınların örgütlenmesi gerektiğini aktardı. Aynı zamanda mesleki eğitim olanaklarının yaygınlaştırılması, kadının kredi kaynaklarına erişiminin kolaylaştırılması, kadın girişimciliğinin teşvik edilmesi  gerektiğini belirten Gülçubuk, istihdamda kayıt dışılığın azaltılması gerektiğini vurguladı.

Üniversitemiz NAKSAM Müdürü Doç. Dr. Gülen Özdemir ise sunumunda "Kadınların Ekonomiye Katılımında Kadın Kooperatifleri" konusunu ele aldı. Özdemir, kadınların toplumun içinde adil bir biçimde her alanda yer alması gerektiğini vurgulayarak Kırsal Ekonomide Kadın Dünya Bankası Proje sonuçlarını katılımcılarla paylaştı. Doç. Dr. Özdemir, kırsal kesimde kadın kooperatifçiliğinin arttırılması gerektiğini aktardı.

Kadınla Geleceğe Sempozyumu'nun ilk oturumu sonrasında katılımcılara günün anısına hediye takdiminde bulunuldu.