2017 Yılı

" KIRSAL KALKINMADA ÖRGÜTLENME ve KADIN EMEĞİ"

2017-03-03

Namık Kemal Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri çerçevesinde, Müdürümüz Doç.Dr.Gülen ÖZDEMİR tarafından 3 Mart 2017  Cuma Günü, Kırklareli Atatürk Kültür Merkezinde " KIRSAL KALKINMADA ÖRGÜTLENME ve KADIN EMEĞİ" konulu bir konferans verilmiştir. Konferansı Kırklareli Ziraat Mühendisleri Odası, Ziraatçılar Derneği düzenlemiş olup, Belediye ve Kent Konseyi katkı vermiştir. Konferansa Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı,Kırklareli Tarım İl Müdürü, diğer ilgili kuruluşlar, Kırklareli'nde yer alan Kooperatifler ve Kırsaldan kadınlar katılmış ve konferans oldukça yoğun ilgi görmüştür.

 

2016 Yılı

Dünya Kadınlar Gününde Ayfer Er Konseri

2016-03-08

Üniversitemiz Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (NAKSAM) tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde Türk Sanat Müziği konseri düzenlendi. 

Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen konserde gecenin konuğu TRT İstanbul Radyosu Sanatçısı Ayfer Er okuduğu birbirinden güzel şarkılarla Tekirdağlılarla bir araya geldi.

 Konserde sahne alan TRT İstanbul Radyosu Sanatçısı Ayfer Er, “Veda Busesi”,  “Okyanus”, “Sevemedim Karagözlüm” eserleri seslendirirken;  izleyiciler de şarkılara eşlik etti.

 Konserde Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Yılmaz, Türk Müziği Devlet Konservatuvar Müdürü Yrd. Doç. Arda Göksu, NAKSAM Müdürü Doç. Dr. Gülen Özdemir, akademik idari personel, öğrenciler ile Tekirdağlılar katıldı.

Konserin sonunda NAKSAM Müdürü Doç. Dr. Gülen Özdemir, TRT İstanbul Radyosu Sanatçısı Ayfer Er ve Saz ekibine katılımlarından dolayı günün anısına çiçek takdim etti.

 

Akademik Hayatta Kadın Semineri Gerçekleştirildi

2016-03-07

Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde, Üniversitemiz Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (NAKSAM), konuşmacı olarak YÖK Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi Başkanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, komisyon üyeleri Prof. Dr. Gülriz Uygur ile Gazeteci Yazar Safure Cantürk’ün katıldığı “Akademik Hayatta Kadın Semineri” düzenledi.

Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Yılmaz, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aslı Korkut, NAKSAM Müdürü Doç. Dr. Gülen Özdemir, akademik idari personel ile öğrenciler katıldı.

Seminerin açılışında konuşan NAKSAM Müdürü Doç. Dr. Gülen Özdemir,  “Merkezimiz 2012 yılında kurulan genç merkezler arasında yer almasına rağmen; kurulduğu günden bu yana pek çok uluslararası konferans, sosyal ve kültürel projeye imza attı.” dedi.

YÖK Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi Başkanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, konuşmasında Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi” nin tarihini ve gelişimi hakkında bilgi vererek, Toplumsal cinsiyet eşitliğinin Yükseköğretimde kurumsallaştırılmasının talep edildiğini kaydetti. Komsuoğlu,  Adalet, eşitlik ve ayrımcılık konusunda devlet politikası, uluslararası sözleşme ve ülke yasalarında hiçbir sorun olmadığını ancak günlük hayatta bu alandaki ilerlemelerin sıkıntıların çözülmesinin ancak toplumun her kesiminin bu konuya eğilmesiyle mümkün olabileceğini kaydetti.

Sunumunda YÖK Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi Üyesi Prof. Dr. Gülriz Uygur ise “Üniversitede Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Farkındalığının Sağlanması: Kadın Araştırma Merkezlerinin Önemi, İlgili Hukuki Mevzuat” konuları üzerinde durdu. Prof. Dr. Uygur, “Her iki cinsten birinin aşağılığı veya üstünlüğü fikrine veya kadın ile erkeğin kalıplaşmış rollerine dayalı ön yargıların, geleneksel ve diğer bütün uygulamaların ortadan kaldırılmasını sağlamak amacıyla kadın ve erkeklerin sosyal ve kültürel davranış kalıplarını değiştirmek gerekmektedir” dedi.

Gazeteci Yazar Safure Cantürk ise konuşmasında Medyada Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Olgular Üzerinden Söylem Analizi Çalışmaları” konusunu hakkındaki bilgilerini paylaştı. Cantürk, “Şiddet sorununa multidisipliner bir bakış açısı ile tüm ilgili sektörlerin katılımı ile çözüm üretilebilir.” dedi.

Program sonunda günün anısına konuşmacılara çiçek takdiminde bulunuldu.

2015 Yılı

Pazar Kahvaltısı

2015-10-16

 

NAKSAM Yönetim ve Denetleme Kurulu üyeleri aileleriyle birlikte 11 Ekim 2015 Pazar günü kahvaltıda buluştular ve yeni dönemde gerçekleştirecekleri etkinlikleri planladılar.

 

    

KADINLAR KOOPERATİFÇİLİK VE PAZARLAMA EĞİTİMİNDE BULUŞTU

2015-04-27

Tekirdağ merkez ilçe Süleymanpaşa Belediyesi ile Namık Kemal Üniversitesi’nin işbirliğinde 60 kadın katılımcıya kooperatifçilik ve pazarlama eğitimi verildi.
Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Görevlileri Doç. Dr. Gülen Özdemir ve Doç. Dr. Yasemin Oraman tarafından Karacakılavuz Mahallesi’nde gerçekleştirilen eğitime Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral da katıldı.
Kadınların ortak bir hedef etrafında kooperatifleşerek ekonomik kazanç elde etmelerine yardımcı olmak amacıyla gerçekleştirilen eğitime katılan 60 kadın girişimci eğitimin oldukça yararlı olduğunu belirtirken gerçekleştirilen eğitimden dolayı Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral ve Namık Kemal Üniversitesi öğretim görevlilerine teşekkür etti. Namık Kemal ÜniversitesiTekirdağTekirdağ Haberleri

NAKSAM 1. ULUSLARARASI ÇUKUROVA KADIN ÇALIŞMALARI KONGRESİ’NDE

2015-04-20

NAKSAM Müdürü Doç.Dr.Gülen ÖZDEMİR ve Müdür Yardımcıları Yrd.Doç.Dr.Emine Yılmaz ile Öğretim Görevlisi Funda ER ÜLKER, Çukurova Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KADAUM) tarafından, Avrupa Kadın Çalışmaları Ağı’nın ortak katılımları ile 9-11 Nisan 2015 tarihinde düzenlenen I. Uluslararası Çukurova Kadın Çalışmaları Kongresine “KADININ EKONOMİYE KAZANDIRILMASINDA KADIN KOOPERATİFLERİNİN KATKISI” ve “KIRSAL KESİMDEKİ KADININ SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ” başlıklı iki bildiri ile katıldılar. Ayrıca kongre sırasında Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürleri YÖK bünyesinde yapılacak çalıştayla ilgili olarak bir toplantı gerçekleştirdiler. Kongre kadın çalışmalarının gelişimi açısından oldukça yararlı geçmiştir. 

Anadolu'da Kadın Başları Sergisi

2015-02-25

Üniversitemiz Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından  26 Şubat 2015 Perşembe günü saat 13:30'da Rektörlük Binası Sergi alanında "“Anadoluda Kadın Başları” Sergisi açılacaktır.

2014 Yılı

NAKSAM Müdürümüz Doç.Dr.Gülen ÖZDEMİR'in Kırsal Alanda Kadın ve Aile Çiftçiliği ile İlgili Anadaolu Ajansı ile Ropörtajı

2014-10-09

KADINLARIN KIRSAL ALANDAKİ ETKİNLİĞİ ARTACAK 

02 Ekim 2014 Perşembe 12:13Güncel

NAKSAM Müdürü Doç. Dr. Özdemir:- "Kadınlar, kırsal alanda yeterli sosyal yaşamı bulamıyor, belki ekonomik açıdan yeterli kazancı elde edemiyor, o nedenle şehre göçmek ya da şehirde yeni iş olanakları yaratmak istiyorlar"- "Aile çiftçiliği modeliyle kadınları kırsal alandaki örgütler, kooperatifler, birliklerde daha etkin hale getirirsek, kadın bakış açısını da kırsal alandaki örgütlere kazandırmış oluruz"

YAVUZ KARADUMAN - Namık Kemal ÜniversitesiKadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (NAKSAM) Müdürü Doç. Dr. Gülen Özdemir, kırsal alanda yaşayan kadınların şehre göç etmek istediklerini belirterek, "Aile çiftçiliği modeliylekadınları kırsal alandaki örgütler, kooperatifler, birliklerde daha etkin hale getirirsek, kadın bakış açısını da kırsal alandaki örgütlere kazandırmış oluruz" dedi.

Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "aile çiftçiliği"nin daha çok küçük işletmeler şeklinde, aile bireylerinin çalışabildiği, yeterli gelir elde edebildiği çiftçilik ya da işletme biçimi şeklinde tanımlanabileceğini söyledi.

Türkiye'nin modele yabancı olmadığını ancak bazı eksiklikler bulunduğuna dikkati çeken Özdemir, bu modelde kadınların rolünün çok önem taşıdığını dile getirdi.

"Kadınlar, kentteki gibi kırsal alanda da ailenin geleceğine yön veren, ailedeki temel işlevleri, görevleri yerine getiren kişiler olması nedeniyle son derece önemli" diyen Özdemir, Türkiye'deki tarım işletmelerinin yüzde 95'inin küçük olduğunu vurguladı.

Özdemir, şöyle konuştu:

"Ülkemizde yeterince küçük işletme var ama yeterli gelir elde edemiyorlar. Aslında bizde mevcut yapı, aile çiftçiliği açısından son derece uygun ancak o ailenin yeterince gelir elde edebileceği imkanları yok. Onun için ülke olarak aile çiftçiliğinde bir şeyler yapmak istiyorsak, yeterli gelir elde edebilmelerini sağlamamız lazım. Bunun için de önce kadını kırsal alanda oturmaya ikna etmemiz ve kırsal örgütleri etkinleştirmemiz lazım. Kente gidince kadın daha rahat edeceğini düşünüyor. Kırsal alanda emeğinin karşılığını alamıyor. O nedenle de kadınlara yönelik, aile çiftçiliği açısından olaya baktığımızda, onların yeterli gelir elde edebileceği imkanları oluşturabilmemiz lazım.

Bunun için de belki genel anlamda alınan önlemler arasında, mirasın parçalanmasını, belli miktarın altına düşmesini engelleyen yeni yasa çıkarıldı ancak bu, yeterli değil. Bunun başka politikalarla dadesteklenmesi gerekiyor."

"Çiftçi kooperatiflerinde kadınlar daha etkin rol almalı"

Tarım sektöründeki genel sorunun üreticilerin yeterli kazanç sağlayamaması olduğuna işaret eden Özdemir, sorunun çözümü için örgütlenmenin ve kooperatifçiliğin yaygınlaştırılması gerektiğini aktardı.

Özdemir, tarım kooperatiflerinde kadınların daha etkin rol almaları gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Kırsal alanda ailenin yeterli gelir elde edebileceği büyüklüğü sağlayamıyorsak, o zaman birlikte bütün köyde ya da kırsal alanda bazı şeyleri değerlendireceğiz. Aslında tarımın genel sorununu çözmüş olacağız bu şekilde de. Tarımın genel sorunu nedir? Üretici, üretiyor ama yeterli kazanç elde edemiyor. Tüketiciye çok yüksek fiyatla geliyor ürünler. O nedenle aradaki fiyat farkını önlemek açısından örgütlenmeye yönelmek gerekiyor. Ülkede yeterli örgütlenme var, kırsal alanda yeterli örgüt var ama yeterli etkinlikte çalışamıyor. İşte burada kooperatiflerde kadınların daha etkin rol almasını öneriyorum. Yani aile çiftçiliği açısından çözümü oluşturabilmek için."

Aile çiftçiliği modeliyle kırsal alandaki kadınların örgüt ve kooperatiflerde aktif çalışarak sosyalleşeceklerini belirten Özdemir, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye genelinde olduğu gibi kırsal alanda da aynı şekilde nüfusun yarısı kadın. Sorunu birebir yaşayan kadınlar kırsal alanda, niye kırsal alandan göç ediliyor? Kadınlar, kırsal alanda yeterli sosyal yaşamı bulamıyor, belki ekonomik açıdan yeterli kazancı elde edemiyor, o nedenle şehre göçmek ya da şehirde yeni iş olanakları yaratmak istiyorlar. Aile çiftçiliği modeliyle kadınları kırsal alandaki örgütler, kooperatifler, birliklerde daha etkin hale getirirsek, kadın bakış açısını da kırsal alandaki örgütlere kazandırmış oluruz. O nedenle önce eğitim ve planlı yapılanmayla bu örgütlerde kadınların aktifliğini arttırmak gerekiyor.

Öncelikle bu örgütlere kadınları alabilmek için eğitim gerekiyor, eğitimden sonra da daha aktif yer almalarını sağlamak... Bu konuda yürüttüğümüz çalışmalarda, yaptığımız araştırmalarda da kadınlarkarar verici konumda olmadıkları için sıkıntılara ya da sorunlara çözüm oluşturamadıklarını söylüyorlar."

Kaynak: AA

Ekleme Tarihi: 02.10.2014 12:13

Tüm Tekirdağ Haberleri

haberciniz.biz › Son Dakika › Güncel › Tekirdağ

 

www.bugun.com.tr/son-dakika/kadinlarin-kirsal-alandaki.../1281046

www.arcaajans.com/haber/...kirsal-alandaki-etkinligi-artacak/432846/

 

tekirdaghaber.info/kategori/ekonomi-2.html

sondakika.beyazgazete.com/yerel-haberler/tekirdag/
 

Üniversitemizde Balkan Rüzgarı Esti

2014-03-12

 

 

 

 

 

 

Dünya Kadınlar Günü Esra İÇÖZ Konseri

2014-03-08

 

 

2013 Yılı

Cezaevindeki Kadınlara Destek Projesi

2013-12-12

Kadın Sorunlarına Bilimsel Çözüm Aranacak

2013-12-23