2018 Yılı

NAKSAM Müdürü Prof. Dr.Gülen ÖZDEMİR “Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi Çalıştayı”na Katıldı

2018-11-15

NAKSAM Müdürü Prof. Dr. Gülen ÖZDEMİR Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı ortaklığında 15 Kasım 2018 tarihinde Ankara’da düzenlenen “Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi Çalıştayı”na katılmıştır. Söz konusu çalıştayda kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi görünürlüklerinin arttırılması ve yaygınlaştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda Prof. Dr. Gülen ÖZDEMİR  Kadın Kooperatiflerinin, kurumlararası işbirliği, kapasite arttırma, sosyolojik yapı ve sürdürülebilirlik konularında sorunların tespiti, çözüm önerileri geliştirme açısından moderatörlüğünü gerçekleştirmiş ve ilgili raporun hazırlanmasına katkıda bulunmuştur. Çalıştaya çok sayıda kadın kooperatifleri yöneticileri, bu konuda çalışan bilim insanları, ilgili bakanlık temsilcileri katılmıştır. Oldukça yararlı ve kapsamlı bir çalıştay gerçekleştirilmiş ve bu konuda stratejik plan hazırlıkları başlatılmıştır.

 

Tohumculukta Kadının Eli ve Başarı Hikayeleri

2018-03-08

Üniversitemiz Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (NAKSAM) ve Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB)’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği kapsamında düzenlediği Tohumculukta Kadının Eli ve Başarı Hikayeleri Programı gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Rektörlük Konferans Salonunda düzenlenen programa Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Yılmaz, Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Başkanı Kamil Yılmaz, Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği Başkanı Ahmet Dündar, NAKSAM Müdürü Doç. Dr. Gülen Özdemir, NAKSAM Yönetim ve Danışma Kurulu, kamu-kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, akademik personelimiz, öğrencilerimiz ve vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Doç. Dr. Gülen Özdemir, “8 Mart 1857’de başlayan emekçi kadınların mücadelesi, farkındalık oluşturulması açısından son derece önemlidir. Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak farkındalık için katkılar sunmaya çalışıyoruz. NAKSAM çalışmalarında daha çok kırsaldaki kadın ve onların ekonomik kaynaklara erişimi, örgütlenme ve kooperatifçilik alanında olan duruşu önem kazanmıştır. Toprak, Tohum ve Kadın yaşamın kaynağıdır. Bizler de bu önemli üç kaynağın birbiriyle olan ilişkisini konu alan bir sempozyum düzenledik” dedi.

Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Başkanı Kamil Yılmaz, “Ülkemizde sadece tarım ve tohum alanında değil her alanda kadın girişimcilerin yer almasını temenni ediyoruz. Yapılan araştırmalara göre kadın girişimcilerin yarısı ticaret sektöründe bulunmaktadır. Türkiye Tohumcular Birliği olarak her zaman kadınlarımıza ve gençlerimize destek vermekteyiz” dedi.

Rektör Prof. Dr. Osman Şimşek, “Öncelikle hayatın her alanında yer alan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü en içten dileklerimle kutluyorum. Kültürel, ekonomik ve iş hayatının ayrılmaz bir parçası ve toplumun temel taşı, ailenin ana unsuru olan kadınlar ayrıca annelik gibi mukaddes bir görevle toplumu şekillendirirken hayatın her zorluğunu da omuzlarında taşımaktadırlar. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi olarak kadın girişimcilerin sayısının daha da artmasını ve girişimci kadınlarımızın ise çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

Başarılarıyla sektöre örnek olmuş beş kadın girişimcinin kendi başarı hikayelerini anlattığı programa Büşra Yapıcı, Dr. Dilşen Oktay,  Elif Mülayim Bayrak, Özlem Arslan ve Elmas Güner konuşmacı olarak katıldı.

2017 Türkiye’nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimci Ödülünün sahibi olan Büşra Yapıcı, yabancı sermayenin elinde olan tohumda yerli üretimi başarmıştır. Bölgesinde iş istihdamı oluşturarak bölgesinde fark yaratan kadın girişimci olmuştur.

Dr. Dilşen Oktay Balıkesir Gömeç’ te zeytin ve zeytinyağı ile ilgilenmektedir. Doktay Tarım, Gıda, Turizm Danışmanlık San. ve Tic. Ltd. Şti. nin kurucusu ve Ethem Bey zeytinyağlarının sahibidir. Zeytinyağı sektöründe birçok başarı elde eden Oktay, bölgede birçok kişiye iş istihdamı sağlamıştır.

Çiftçilikle ilgilenen Elif Mülayim Bayrak ise babasının vefatı üzerine babasının işlerini üslenmiş ve halen ailenin tarım arazilerini işlemektedir.

Özlem Aslan Antalya’ da bir fide işletmesinde işe başlamış ve 2010 yılında erkek kardeşi ile birlikte aile şirketini kurmuştur. Bugün çok sayıda fide üreterek yöresindeki halka da iş istihdamı sağlamıştır.

1990 yılında Güner Çiçekçilik firmasını kuran Elmas Güner bugün çocuklarıyla birlikte işini sürdürmektedir. 15000m2 kapalı 25000 m2 açık alanda çiçek yetiştirerek birçok kişiye de iş istihdamı yaratmıştır.

Program günün anısına toplu fotoğraf ile son buldu.

2017 Yılı

Kadınların Mesleki Eğitimi ve Kadın İstihdamı Sempozyumu

2017-12-13

YÖK akademide kadın çalışmaları biriminin düzenlediği “Kadınların Mesleki Eğitimi ve Kadın İstihdamı Sempozyumu” 13 Aralık 2017 tarihinde YÖK Konferans Salonunda gerçekleşti.

Sempozyuma Üniversitemiz Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (NAKSAM) Müdürü Doç. Dr. Gülen ÖZDEMİR ve Yrd. Doç. Dr. Emine YILMAZ katıldılar.

Sempozyumun açılışında YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta SARAÇ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül SAYAN KAYA birer açılış konuşması gerçekleştirdi.

Sempozyumda yükseköğretimde kadın, mesleki eğitimde yaşanan sorunlar ve kadın istihdamına yönelik çözüm önerileri ele alındı.

İstişare Toplantısı

2017-11-01

NAKSAM Müdürü Doç. Dr. Gülen Özdemir, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr.Fatma Betül Sayan Kaya’nın Davetiyle Düzenlenen İstişare Toplantısına Katıldı

Kırsal Kalkınmada Örgütlenme ve Kadın Emeği

2017-03-03

Namık Kemal Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri çerçevesinde, Müdürümüz Doç.Dr.Gülen ÖZDEMİR tarafından 3 Mart 2017  Cuma Günü, Kırklareli Atatürk Kültür Merkezinde " KIRSAL KALKINMADA ÖRGÜTLENME ve KADIN EMEĞİ" konulu bir konferans verilmiştir. Konferansı Kırklareli Ziraat Mühendisleri Odası, Ziraatçılar Derneği düzenlemiş olup, Belediye ve Kent Konseyi katkı vermiştir. Konferansa Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı,Kırklareli Tarım İl Müdürü, diğer ilgili kuruluşlar, Kırklareli'nde yer alan Kooperatifler ve Kırsaldan kadınlar katılmış ve konferans oldukça yoğun ilgi görmüştür.

 

 

 

 

 

 

 

 

2016 Yılı

Kadınla Geleceğe Sempozyumu

2016-04-25

27 Nisan 2016’da Kadınla Geleceğe konulu sempozyum düzenlenmiştir. Sempozyumun içeriği şu şekildedir;

11.00-12.15 - 1.OTURUM

KIRSALDA KADIN

Oturum Başkanı: Prof.Dr.Nurettin YILDIRAK

Konuşmacılar:

Prof.Dr.Bülent GÜLÇUBUK (A.Ü. Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi)

“Tarımın ve Kırsalın Görünmeyen Gerçeği: Kadınlarımız”

Doç.Dr.Gülen ÖZDEMİR (NKÜ Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi)

“Kadınların Ekonomiye Katılımında Kadın Kooperatifleri”

13.30_14.15 - 2.OTURUM

GENÇLERİN TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNE BAKIŞI

Oturum Başkanı: Prof.Dr.Bülent GÜLÇUBUK

Konuşmacılar:

Hayriye GÖZÜAKÇA (NKÜ FBE Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı YL Öğrencisi)

“Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadın İstihdamı”

Begüm MUTLU (NKÜ FBE Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı YL Öğrencisi)

“Kentsel Planlamada Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Yaklaşımı”

Özge URCANOĞLU (NKÜ SBE Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği YL Öğrencisi)

“Öğrenci Gözüyle Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”

İrem ÖZYURT (NKÜ Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü 2. Sınıf Öğrencisi)

“Kadın ve Toplum”

14.30-15.15 - 3.OTURUM

KADIN ve SAĞLIK

Oturum Başkanları: Doç.Dr.Sibel ÖZKAN GÜRDAL, Yrd.Doç.Dr.Tülin YILDIZ

Konuşmacılar:

Dr.Hülya BECERİR (Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürlüğü)

“Bedensel Gelişim Dönemlerinde Kadın Sağlığı”

Yrd.Doç.Dr.Saliha BAYKAL (NKÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi)

Psikososyal Gelişim Dönemlerinde Kadın Olmak”

Dünya Kadınlar Gününde Ayfer Er Konseri

2016-03-08

Üniversitemiz Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (NAKSAM) tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde Türk Sanat Müziği konseri düzenlendi. 

Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen konserde gecenin konuğu TRT İstanbul Radyosu Sanatçısı Ayfer Er okuduğu birbirinden güzel şarkılarla Tekirdağlılarla bir araya geldi.

 Konserde sahne alan TRT İstanbul Radyosu Sanatçısı Ayfer Er, “Veda Busesi”,  “Okyanus”, “Sevemedim Karagözlüm” eserleri seslendirirken;  izleyiciler de şarkılara eşlik etti.

 Konserde Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Yılmaz, Türk Müziği Devlet Konservatuvar Müdürü Yrd. Doç. Arda Göksu, NAKSAM Müdürü Doç. Dr. Gülen Özdemir, akademik idari personel, öğrenciler ile Tekirdağlılar katıldı.

Konserin sonunda NAKSAM Müdürü Doç. Dr. Gülen Özdemir, TRT İstanbul Radyosu Sanatçısı Ayfer Er ve Saz ekibine katılımlarından dolayı günün anısına çiçek takdim etti.

 

 

 

 

 

 

 

Akademik Hayatta Kadın Semineri Gerçekleştirildi

2016-03-07

Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde, Üniversitemiz Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (NAKSAM), konuşmacı olarak YÖK Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi Başkanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, komisyon üyeleri Prof. Dr. Gülriz Uygur ile Gazeteci Yazar Safure Cantürk’ün katıldığı “Akademik Hayatta Kadın Semineri” düzenledi.

Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Yılmaz, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aslı Korkut, NAKSAM Müdürü Doç. Dr. Gülen Özdemir, akademik idari personel ile öğrenciler katıldı.

Seminerin açılışında konuşan NAKSAM Müdürü Doç. Dr. Gülen Özdemir,  “Merkezimiz 2012 yılında kurulan genç merkezler arasında yer almasına rağmen; kurulduğu günden bu yana pek çok uluslararası konferans, sosyal ve kültürel projeye imza attı.” dedi.

YÖK Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi Başkanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, konuşmasında Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi” nin tarihini ve gelişimi hakkında bilgi vererek, Toplumsal cinsiyet eşitliğinin Yükseköğretimde kurumsallaştırılmasının talep edildiğini kaydetti. Komsuoğlu,  Adalet, eşitlik ve ayrımcılık konusunda devlet politikası, uluslararası sözleşme ve ülke yasalarında hiçbir sorun olmadığını ancak günlük hayatta bu alandaki ilerlemelerin sıkıntıların çözülmesinin ancak toplumun her kesiminin bu konuya eğilmesiyle mümkün olabileceğini kaydetti.

Sunumunda YÖK Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi Üyesi Prof. Dr. Gülriz Uygur ise “Üniversitede Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Farkındalığının Sağlanması: Kadın Araştırma Merkezlerinin Önemi, İlgili Hukuki Mevzuat” konuları üzerinde durdu. Prof. Dr. Uygur, “Her iki cinsten birinin aşağılığı veya üstünlüğü fikrine veya kadın ile erkeğin kalıplaşmış rollerine dayalı ön yargıların, geleneksel ve diğer bütün uygulamaların ortadan kaldırılmasını sağlamak amacıyla kadın ve erkeklerin sosyal ve kültürel davranış kalıplarını değiştirmek gerekmektedir” dedi.

Gazeteci Yazar Safure Cantürk ise konuşmasında Medyada Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Olgular Üzerinden Söylem Analizi Çalışmaları” konusunu hakkındaki bilgilerini paylaştı. Cantürk, “Şiddet sorununa multidisipliner bir bakış açısı ile tüm ilgili sektörlerin katılımı ile çözüm üretilebilir.” dedi.

Program sonunda günün anısına konuşmacılara çiçek takdiminde bulunuldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2015 Yılı

1. Uluslararası Çukurova Kadın Çalışmaları Kongresi

2015-04-09

NAKSAM Adana’da 9-11 Nisan 2015 tarihinde 1. Uluslararası Çukurova Kadın Çalışmaları Kongresine “Kırsal Kesimdeki Kadının Sorunları ve Çözüm Önerileri” ve  “Kadının Ekonomiye Kazandırılmasında Kadın Kooperatiflerinin Katkısı” isimli iki bildiri ile katılmıştır. 

Pazar Kahvaltısı

2015-10-16

 

NAKSAM Yönetim ve Denetleme Kurulu üyeleri aileleriyle birlikte 11 Ekim 2015 Pazar günü kahvaltıda buluştular ve yeni dönemde gerçekleştirecekleri etkinlikleri planladılar.

 

    

KADINLAR KOOPERATİFÇİLİK VE PAZARLAMA EĞİTİMİNDE BULUŞTU

2015-04-27

Tekirdağ merkez ilçe Süleymanpaşa Belediyesi ile Namık Kemal Üniversitesi’nin işbirliğinde 60 kadın katılımcıya kooperatifçilik ve pazarlama eğitimi verildi.
Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Görevlileri Doç. Dr. Gülen Özdemir ve Doç. Dr. Yasemin Oraman tarafından Karacakılavuz Mahallesi’nde gerçekleştirilen eğitime Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral da katıldı.
Kadınların ortak bir hedef etrafında kooperatifleşerek ekonomik kazanç elde etmelerine yardımcı olmak amacıyla gerçekleştirilen eğitime katılan 60 kadın girişimci eğitimin oldukça yararlı olduğunu belirtirken gerçekleştirilen eğitimden dolayı Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral ve Namık Kemal Üniversitesi öğretim görevlilerine teşekkür etti. Namık Kemal ÜniversitesiTekirdağTekirdağ Haberleri

NAKSAM 1. ULUSLARARASI ÇUKUROVA KADIN ÇALIŞMALARI KONGRESİ’NDE

2015-04-20

NAKSAM Müdürü Doç.Dr.Gülen ÖZDEMİR ve Müdür Yardımcıları Yrd.Doç.Dr.Emine Yılmaz ile Öğretim Görevlisi Funda ER ÜLKER, Çukurova Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KADAUM) tarafından, Avrupa Kadın Çalışmaları Ağı’nın ortak katılımları ile 9-11 Nisan 2015 tarihinde düzenlenen I. Uluslararası Çukurova Kadın Çalışmaları Kongresine “KADININ EKONOMİYE KAZANDIRILMASINDA KADIN KOOPERATİFLERİNİN KATKISI” ve “KIRSAL KESİMDEKİ KADININ SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ” başlıklı iki bildiri ile katıldılar. Ayrıca kongre sırasında Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürleri YÖK bünyesinde yapılacak çalıştayla ilgili olarak bir toplantı gerçekleştirdiler. Kongre kadın çalışmalarının gelişimi açısından oldukça yararlı geçmiştir. 

 

Anadolu'da Kadın Başları Sergisi

2015-02-25

Üniversitemiz Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından  26 Şubat 2015 Perşembe günü saat 13:30'da Rektörlük Binası Sergi alanında "“Anadoluda Kadın Başları” Sergisi açılacaktır.

2014 Yılı

İş Dünyasında Umut Veren Kadınlar

2014-07-06

Kayseri’de, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu İl Temsilciliği tarafından "İş Dünyasında Umut Veren Kadınlar" adıyla 6-7 Mart 2014 tarihleri arasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Kayseri Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin de desteklediği çalıştaya NAKSAM katılmıştır.

I.Ulusal Kadın Araştırmaları Merkezleri Kongresi Kuşadası

2014-04-24

 Kuşadası’nda 24-25 Nisan 2014 tarihinde 1. Ulusal Üniversite Kadın Araştırmaları Merkezleri Kongresi’ne NAKSAM Yöneticileri katılmıştır.

NAKSAM Müdürümüz Doç.Dr.Gülen ÖZDEMİR'in Kırsal Alanda Kadın ve Aile Çiftçiliği ile İlgili Anadaolu Ajansı ile Ropörtajı

2014-10-09

KADINLARIN KIRSAL ALANDAKİ ETKİNLİĞİ ARTACAK 

02 Ekim 2014 Perşembe 12:13Güncel

NAKSAM Müdürü Doç. Dr. Özdemir:- "Kadınlar, kırsal alanda yeterli sosyal yaşamı bulamıyor, belki ekonomik açıdan yeterli kazancı elde edemiyor, o nedenle şehre göçmek ya da şehirde yeni iş olanakları yaratmak istiyorlar"- "Aile çiftçiliği modeliyle kadınları kırsal alandaki örgütler, kooperatifler, birliklerde daha etkin hale getirirsek, kadın bakış açısını da kırsal alandaki örgütlere kazandırmış oluruz"

YAVUZ KARADUMAN - Namık Kemal ÜniversitesiKadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (NAKSAM) Müdürü Doç. Dr. Gülen Özdemir, kırsal alanda yaşayan kadınların şehre göç etmek istediklerini belirterek, "Aile çiftçiliği modeliylekadınları kırsal alandaki örgütler, kooperatifler, birliklerde daha etkin hale getirirsek, kadın bakış açısını da kırsal alandaki örgütlere kazandırmış oluruz" dedi.

Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "aile çiftçiliği"nin daha çok küçük işletmeler şeklinde, aile bireylerinin çalışabildiği, yeterli gelir elde edebildiği çiftçilik ya da işletme biçimi şeklinde tanımlanabileceğini söyledi.

Türkiye'nin modele yabancı olmadığını ancak bazı eksiklikler bulunduğuna dikkati çeken Özdemir, bu modelde kadınların rolünün çok önem taşıdığını dile getirdi.

"Kadınlar, kentteki gibi kırsal alanda da ailenin geleceğine yön veren, ailedeki temel işlevleri, görevleri yerine getiren kişiler olması nedeniyle son derece önemli" diyen Özdemir, Türkiye'deki tarım işletmelerinin yüzde 95'inin küçük olduğunu vurguladı.

Özdemir, şöyle konuştu:

"Ülkemizde yeterince küçük işletme var ama yeterli gelir elde edemiyorlar. Aslında bizde mevcut yapı, aile çiftçiliği açısından son derece uygun ancak o ailenin yeterince gelir elde edebileceği imkanları yok. Onun için ülke olarak aile çiftçiliğinde bir şeyler yapmak istiyorsak, yeterli gelir elde edebilmelerini sağlamamız lazım. Bunun için de önce kadını kırsal alanda oturmaya ikna etmemiz ve kırsal örgütleri etkinleştirmemiz lazım. Kente gidince kadın daha rahat edeceğini düşünüyor. Kırsal alanda emeğinin karşılığını alamıyor. O nedenle de kadınlara yönelik, aile çiftçiliği açısından olaya baktığımızda, onların yeterli gelir elde edebileceği imkanları oluşturabilmemiz lazım.

Bunun için de belki genel anlamda alınan önlemler arasında, mirasın parçalanmasını, belli miktarın altına düşmesini engelleyen yeni yasa çıkarıldı ancak bu, yeterli değil. Bunun başka politikalarla dadesteklenmesi gerekiyor."

"Çiftçi kooperatiflerinde kadınlar daha etkin rol almalı"

Tarım sektöründeki genel sorunun üreticilerin yeterli kazanç sağlayamaması olduğuna işaret eden Özdemir, sorunun çözümü için örgütlenmenin ve kooperatifçiliğin yaygınlaştırılması gerektiğini aktardı.

Özdemir, tarım kooperatiflerinde kadınların daha etkin rol almaları gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Kırsal alanda ailenin yeterli gelir elde edebileceği büyüklüğü sağlayamıyorsak, o zaman birlikte bütün köyde ya da kırsal alanda bazı şeyleri değerlendireceğiz. Aslında tarımın genel sorununu çözmüş olacağız bu şekilde de. Tarımın genel sorunu nedir? Üretici, üretiyor ama yeterli kazanç elde edemiyor. Tüketiciye çok yüksek fiyatla geliyor ürünler. O nedenle aradaki fiyat farkını önlemek açısından örgütlenmeye yönelmek gerekiyor. Ülkede yeterli örgütlenme var, kırsal alanda yeterli örgüt var ama yeterli etkinlikte çalışamıyor. İşte burada kooperatiflerde kadınların daha etkin rol almasını öneriyorum. Yani aile çiftçiliği açısından çözümü oluşturabilmek için."

Aile çiftçiliği modeliyle kırsal alandaki kadınların örgüt ve kooperatiflerde aktif çalışarak sosyalleşeceklerini belirten Özdemir, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye genelinde olduğu gibi kırsal alanda da aynı şekilde nüfusun yarısı kadın. Sorunu birebir yaşayan kadınlar kırsal alanda, niye kırsal alandan göç ediliyor? Kadınlar, kırsal alanda yeterli sosyal yaşamı bulamıyor, belki ekonomik açıdan yeterli kazancı elde edemiyor, o nedenle şehre göçmek ya da şehirde yeni iş olanakları yaratmak istiyorlar. Aile çiftçiliği modeliyle kadınları kırsal alandaki örgütler, kooperatifler, birliklerde daha etkin hale getirirsek, kadın bakış açısını da kırsal alandaki örgütlere kazandırmış oluruz. O nedenle önce eğitim ve planlı yapılanmayla bu örgütlerde kadınların aktifliğini arttırmak gerekiyor.

Öncelikle bu örgütlere kadınları alabilmek için eğitim gerekiyor, eğitimden sonra da daha aktif yer almalarını sağlamak... Bu konuda yürüttüğümüz çalışmalarda, yaptığımız araştırmalarda da kadınlarkarar verici konumda olmadıkları için sıkıntılara ya da sorunlara çözüm oluşturamadıklarını söylüyorlar."

Kaynak: AA

Ekleme Tarihi: 02.10.2014 12:13

Tüm Tekirdağ Haberleri

haberciniz.biz › Son Dakika › Güncel › Tekirdağ

 

www.bugun.com.tr/son-dakika/kadinlarin-kirsal-alandaki.../1281046

www.arcaajans.com/haber/...kirsal-alandaki-etkinligi-artacak/432846/

 

tekirdaghaber.info/kategori/ekonomi-2.html

sondakika.beyazgazete.com/yerel-haberler/tekirdag/
 

Dünya Kadınlar Günü Esra İÇÖZ Konseri

2014-03-08

NAKSAM Dünya Kadınlar Gününde TRT Türk Sanat Müziği Sanatçısı Esra İÇÖZ konserini düzenledi.

2013 Yılı

Uluslararası Kooperatifler Birliği Başkanı Pauline Green Konferans verdi

2013-05-08

NAKSAM Tarafından  8 Mayıs 2013 Tarihinde Uluslararası Kooperatifler Birliği(ICA) Başkanı Pauline Green’ in  ‘A Blueprint for a Co-operative Decade, and the 2020 Challenge’ isimli konferansı düzenlendi.

 

Kadın Eşitliği ve Kooperatifçilik

2013-03-08

Namık Kemal Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruluşunun ilk yılında  Ziraat Fakültesi ve Tarım Ekonomisi Bölümü işbirliği ile 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü uluslararası bir etkinlikle kutladı. Finlandiya Tüketim Kooperatifleri Başkanı, Uluslarararası Kooperatifler Birliği (ICA) Yönetim Kurulu Üyesi Anne SANTAMAKİ “Kadın Eşitliği ve Kooperatifçilik” “Women Equality and Cooperation” konulu bir konferans verdi. Ülkemizde kooperatifçilik konusunda çalışan kurumların temsilcileri, bölgede yer alan kooperatiflerin başkan ve ortakları, İlimizin ileri gelen protokol üyeleri, Üniversitemizin rektörü Prof.Dr.Osman ŞİMŞEK ve akademik ve idari personeli, ildeki kadın kuruluşları temsilcileri ve öğrencilerimizin katılımıyla toplantı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca toplantı kapsamında ilimiz kadın girişimcilerinden Gülseren Gürkan tarafından otantik bebek ve köy hayatını canlandıran bir sergi düzenlenmiştir. Toplantı üniversitemiz folklor ekibinin gösterisi ile tamamlanmıştır.

 

Türk Kadınlar Birliğinin Üyeleri Üniversitede Ağırlandı

2013-03-06

Dünya Kadınlar Günü etkinliği kapsamında 6 Mart 2013 tarihinde saat 15.30’da Namık Kemal Üniversitesi Piramit salonunda toplantı yapıldı. Ülkemizin bütün illeri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden gelen Türk Kadınlar Birliği üyeleri üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Osman ŞİMŞEK, Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (NAKSAM) Müdürü Doç.Dr.Gülen ÖZDEMİR tarafından karşılandı. Önce Üniversitemizin tanıtım filmi gösterildi. Daha sonra üniversitemiz kurma ve yaşatma derneği üyelerinden  Mübeccel KARAEVLİ’nin ve Türk Kadınlar Birliği Başkanının konuşmalarından sonra müzik dinletisi ile etkinlik tamamlandı. Ayrıca toplantı kapsamında ilimiz kadın girişimcilerinden Gülseren Gürkan tarafından otantik bebek ve köy hayatını canlandıran bir sergi düzenlenmiştir.

 

NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ KADIN SORUNLARI UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (NAKSAM) TOPLANTI DÜZENLEDİ

2013-01-15

Namık Kemal Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi  (NAKSAM), Tekirdağ İlinde kadın sorunları konusunda yer alan kamu kurumları ve  sivil toplum kuruluşları ile 15 Ocak Salı günü saat :14:00’de bir araya gelerek, Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr.Osman ŞİMŞEK başkanlığında NAKSAM’ın tanıtımı ve işbirliği amacıyla bir toplantı düzenlemiştir.

Toplantıya Tekirdağ Vali V. Bekir KOCAKUNDAKÇI, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman ŞİMŞEK, Üniversitemiz Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şefik KURULTAY, Tekirdağ Belediye Başkan Yardımcısı Av. Nevin KAÇAR, Tekirdağ Baro Başkanı Nevzat TEKER, Tekirdağ Sağlık İl Müdürü Mehtap ŞEN, NAKSAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gülen ÖZDEMİR, NAKSAM Yönetim Kurulu ve Danışma Kurulu Üyeleri, başta İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Tekirdağ Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü,  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Tekirdağ İŞKUR Müdürlüğü, KOSGEB gibi kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katılmıştır.

NAKSAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gülen ÖZDEMİR katılımcılara Dünya çerçevesinde Türkiye’de yaşayan kadınların sorunlarını ortaya koyan bir sunum gerçekleştirmiştir. Yrd. Doç. Dr. ÖZDEMİR, daha önce yapılan bilimsel araştırmalardan yola çıkarak Tekirdağ’da kadın profili hakkında bilgilendirmede bulunmuştur. Yrd. Doç. Dr. ÖZDEMİR, “Tekirdağ Türkiye illeri içerinde kadınların istihdama katılımı olarak 7. sırada bulunmakta ve bununla birlikte ilimiz en yoğun göç alan iller arasında da yer almaktadır. Biz Merkez olarak bilimsel alanda çalışmalar yürüterek bölgemizdeki kadın sorunları karşısında neler yapılacağı üzerinde çalışmalar yürütme amacı taşıyoruz” dedi.

Toplantıda Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman ŞİMŞEK, “Üniversite olarak Kadın Sorunları Araştırma Ve Uygulama Merkezi (NAKSAM)’ni 16 Mayıs 2012 tarihi itibariyle faaliyete geçirdik. Kadınların hayatlarını zorlaştıran bir takım sorunlar var. Bu sorunları dile getirip çözüm üretebilmek amacı ile Merkezimizi oluşturduk. Bu merkezi kurmuş olmanın yanında, ortaya somut çalışmalar koyup, geleceğe bakarak ve bir an önce projelerimizi belirleyip, Tekirdağ’a katkı sağlamalıyız ve diğer bölgelere örnek olacak çalışmalar yapmalıyız. Belirtilen tüm konular için ilgili kişilerle görüşülerek seminer, konferans etkinlikleri düzenlenebilir.” dedi.

Toplantıya katılan Tekirdağ Vali V. Bekir KOCAKUNDAKÇI, “Öncelikle böyle bir merkezi ilimize kazandırdığınız için teşekkür ederiz. Biz Valilik olarak kadın sorunları ile ilgili daha önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile işbirliği yaparak çalışmalar gerçekleştirdik; ancak NAKSAM ile bu çalışmalar bilimsel, rasyonel bir boyut kazandı” sözleriyle Merkez’e vermiş olduğu desteği ifade etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürü Resül DARAMA, “Bakanlığımız 14 ilde kadına yönelik şiddeti önleme amaçlı merkezler açtı. Bizim ilimizde de böyle bir merkezin açılması için üniversitemizden destek bekliyoruz. Emniyetle işbirliği yaparak kadınlar daha çok hangi sorunlarla karşı karşıya kalıyor sorusuna cevap aranmalıdır. Böylelikle somut adımlar atabiliriz” dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürü Fahrettin AKÇAL, Mikro kredi üzerinde durulmalı. Üniversitemizde bu konuda öncülük ederek bir proje yapabilir. Bu projenin Tekirdağ’da kadınlara destek sağlayacak önemli bir örnek olabileceğini ifade etti.
KOSGEB İl Müdürü Özay CEBECİ ise,  yeni girişimci desteklerinin bulunduğunu, yaklaşık 100 kişiye destek verdiklerini ve bunların % 60’ının kadın olduğunu, kadınların daha girişimci, daha üretken, istekli ve inançlı olduklarını belirtti. Kişi başı 100 bin TL’lik destek sağladıklarını,  bu bağlamda NAKSAM’la işbirliği yapabileceklerini belirtti. Kadınların girişimcilikle ilgili sorunları ele alınması,  kişilerde özgüven sağlaması açısından girişimcilik eğitimlerinin önemi,  özel gruplara yönelik eğitimler yapılabileceği ve bu gruplara kredi sağlanabileceğini belirttikten sonra, girişimcilik konusunda NAKSAM’la paydaş olmaya ve destek vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

Necmettin KÖŞKEROĞLU (Tekirdağ Gıda, Tarım Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şb. Md.): 2010 yılında bölge çalıştayı yaptıklarını, şu anda Selçuk köyünde bir proje hazırlığı olduğunu, projenin hedefinin “mutlu kadın” yaratmak olduğunu,  bu projenin içinde sadece tarım değil istihdam, hukuk gibi birçok konunun yer alacağını, bu projede NAKSAM’la işbirliği yaparak olumlu sonuçlar alınacağına olan inancını dile getirdi.

Tekirdağ İŞKUR Müdürü Şerafettin KÜÇÜK görüşlerini “Öncelikle böyle bir merkezi Tekirdağ’a kazandırdığınız için kurumum adına teşekkür ediyorum. Türkiye istihdam oranlarına baktığımızda erkekler % 59, kadınlar % 41 gibi bir orana sahipler. Ancak elbette bu yeterli değil. Biz kurum olarak her yıl iki defa anket çalışması yapıyoruz. Bu anket çalışmalarında özellikle soru hazırlarken bize destek vermenizi ve yol göstermenizi dileriz. Ayrıca biz iş danışmanlığı sistemini başlattık. İŞKUR’a kayıtlı herkesin bir danışmanı var. Fakat kurumlar arası bir kopukluk söz konusu. Kadınlara yönelik yapılacak hizmetlerde ve projelerde uzmanlık alanlarına göre küçük gruplar oluşturulabilir. Böylece sorunlar kendi içinde değerlendirilerek, netleşir ve hizmet daha doğru yerlere ulaştırılabilir.“ şeklinde ifade etti.
Nevzat TEKER (Tekirdağ Baro Başkanı): ” Böyle bir davete gelmemizin iyi olduğunu düşünüyorum. Teşekkür ederiz. Sunum çok güzeldi. Her kurum iyi niyetle bir şeyler yapmak istiyor. Ancak birlik olmalıyız. Tekirdağ’da kadın sorunları var mı? Varsa çözümleri neler olabilir? Ekonomik bağımsızlık, üretime katkı ve bir de şiddet. Ülkemizde şiddet önemli bir sorun. Tekirdağ kadınının çözülmemiş sorunlarına bakalım ve aktif olarak herkes uzmanlık alanına göre gruplara ayrılarak çözümler üretsin. Türkiye’de kadın hakları var, birçok ülkeden daha önce elde edildi bu haklar. Ancak bu hakları kullanabilecek kadınlar yok. İşte bizler bu hakları kullanabilecek kadınları yaratalım. Öncelikle pedagoglar ve sosyologlar eşliğinde aileler eğitilmelidir. Kadın çalışıyor, üretime katkısı var. Ancak ücret almıyor. Fakat ciddi bir eğitim ihtiyacı var. Arkadan gelenler için iyi bir zemin hazırlamak gerekli. Biz baro olarak ilçelerde de varız. Oradaki çalışanlarımızla da işbirliği yaparak gerekli katkıyı sağlarız. “ dedi. Ayrıca toplumda hızlı bir değişim olduğunu, ancak bu değişime ayak uydurmanın bilinçsizce yapılmaya çalışıldığını, ailelerin çocukları evlenirken evlendiğini, çocukları boşanırken ise boşandığını,  oysa evli çiftlerin kendi hallerine bırakılması ve ailelere bu konuda eğitim verilmesi gerektiğine katıldığını belirtmiştir.

A.Gülçin ERAL (Tekirdağ Kadın Meclisi Başkanı): “Sadece kadınlara eğitim vermek yeterli olmuyor. Erkeklere de eğitim vermek şarttır. Aydoğdu, Çınarlı mahallelerinde kahvehaneler dolu. Kadınlar evde ve kendi aralarında gün yaparak vakitlerini geçiriyorlar. Sadece kadınlar eğitildiği zaman evde çatışmalar artıyor. Önce erkekler eğitilmeli. Hatta her iki tarafta eğitilmeli ki mutlu aileler oluşabilsin.” şeklinde görüşlerini dile getirmiştir.
Sağlık İl Müdürü Mehtap ŞEN ise kendilerine düşen katkıyı yapmaya hazır olduklarını belirtmiştir.
Av. Nevin KAÇAR (Tekirdağ Belediye Başkan Yrd.): “Aile içi şiddet konusunda çalıştım. Ciddi sorunlar var. Erkekleri eğitmek zor. Milli Eğitim, Halk Eğitim ve Tabip Odası ile işbirliği yaptık. Konuya ilişkin bizde veriler mevcut ve katkı yapmaya hazırız. Tekirdağ’da boşanma oranı çok fazla. İstihdam çok büyük bir problem değil. Ancak boşanmalar dikkat çekici boyutlarda. “dedi.

Prof.Dr.Şefik KURULTAY (NKÜ Veterinerlik Fak. Dekanı): “Çocukların ve ailelerin eğitilmesi son derece önemli bir konu. O nedenle asıl sorun bu noktada toplanıyor. İşin temeline inmeliyiz. Türk aile yapısı fazla müdahaleci. Çocuklarımızı seviyoruz ve çok bağlanıyoruz. Özellikle yeni evliliklerde bu ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikle çocuk ve gençlere aile nasıl olunur konusunu anlatmalıyız. İstihdam oranlarının yüksek olması sağlıklı aileleri de beraberinde getireceği anlamına gelmiyor. Sorun kronik ve muhakkak her boyutta ele alınmalıdır. Aile danışmanlığı eğitimleri verilebileceğini düşünüyorum.” şeklinde görüşlerini belirtti.

Toplantı, katılımcıların kadın sorunları üzerine görüş ve düşüncelerini dile getirmeleriyle devam etti. Toplantıya katılan tüm kamu kurumları ve Sivil toplum kuruluşları, sözleriyle NAKSAM’a çalışmalarında destek olacaklarının teminatını vermiş ve bu şekilde toplantı sonuçlanmıştır

Cezaevindeki Kadınlara Destek Projesi

2013-12-12

NAKSAM ve Tekirdağ 1. Nolu T Tipi Ceza İnfaz Kurumu işbirliği tarafından cezaevinde bulunan kadın tutuklu ve hükümlüler ile yanlarında kalan çocuklarına destek amacıyla proje başlatıldı. NKÜ Öğrencileri cezaevindeki kadınlara yönelik tiyatro gösterisi gerçekleştirdi. NKÜ personeli cezaevindeki kadınların çocuklarına yardım kampanyası düzenledi.